HaberlerİranOrtadoğu

Erakçi: İran, ABD’yi nükleer anlaşmada inzivaya itti

İran dışişleri bakanının uluslararası ve hukuk işleri yardımcısı Abbas Erakçi, son 1 yılda diplomatik savaşta, İran’ın Amerika’nın Avrupalı müttefiklerini Amerika’dan ayırdığını ve ABD’nin nükleer konuda yalnız kaldığını söyledi.

Abbas Erakçi, İRİB Kanal1’de katıldığı bir programda, ABD’nin nükleer konudaki siyasetlerine temasla, ‘Amerikan başkanı Trump, 1 yıldan fazla bir zamandır nükleer anlaşmayı yok etmek veya en azından bazı değişiklikler yaptırmak için çaba gösterdi ama başaramadı” dedi.

İran dışişleri bakan yardımcısı, Trump’ın iktidara geldikten sonra nükleer anlaşmayı yırtacağını ve bu konuda Avrupalı müttefiklerini de yanına alarak İran’a karşı nükleer konuda müzakere yapılması için baskı yapacağını söylediğini ama başaramadığını söyledi.

Erakçi, ABD başkanı Trump’ın cuma gecesi yeniden İran’ın nükleer anlaşma karşısında taahhütlerini yerine getirdiğini onaylamasına da işaretle, Trump’ın bu gibi tehditlerinin yeni olmadığını ekim 2017’de de İran’ı tehdit ettiğini ve ‘Eğer Kongre, Avrupalı müttefikleriyle nükleer anlaşmayı yeniden düzeltmezse kendisinin nükleer anlaşmayı sonlandıracağını söylediğini ama başaramadığını’ söyledi.

Abbas Erakçi, ”Avrupa’nın nükleer anlaşma konusunda tutumunun şeffaf olduğunu belirterek, nükleer anlaşmanın uluslararası bir kazanım olduğunu ve yeniden müzakere edilmesinin sözkonusu olamayacağını ve korunması ve anlaşmanın yürürlüğünün sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Erakçi, uluslararası toplumun nükleer anlaşmayı desteklediğini ve bu konuda ABD’ye karşı direndiğini belirterek, ”son bir yılda Trump, çeşitli alanlarda, inzivaya itildi ve bu da İran’ın diplomasisinin başarılarındandır’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.