İran

Erakçi: İran’ın ABD ile hiç bir müzakeresi olmayacaktır

İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, İran’ın ABD ile hiç bir düzeyde müzakeresinin olmayacağını söyledi.

Erakçi, ABD’nin Viyana’da yapılacak oturuma katılıp katılmayacağına dair yaptığı açıklamada, ”İran’ın sözkonsu oturuma katılacağını çünkü ortak bir komisyon oturumu olduğunu ve bunun ABD’nin muhtemel olarak nükleer anlaşmaya dönme oturumu olacağını ve orada yalnızca nükleer anlaşma üyesi ülkelerin katılımının olacağını’ söyledi.

Erakçi, İran heyetinin ABD’li yetkililerle hiç bir düzeyde görüşmelerinin olmayacağını belirterek, bunun kesin bir tutum olduğunu söyledi.

ABD ambargolarının kaldırılmasının nükleer anlaşmanın ihya edilmesi için ilk adım olduğunu belirten Erakçi, ABD’nin yaptırımları kaldırması ve nükleer anlaşmadaki taahhütlerine bağlı kalması halinde İran’ın nükleer anlaşmadaki önceki konumuna geri döneceğini söyledi.

Erakçi, nükleer anlaşmanın ABD dışındaki ülkelerin de taahhütlerine bağlı kalmaları ve İran’ın iktisadi alandaki çıkarlarını telafi etmeleri gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.