HaberlerİranOrtadoğu

Erakçi: İran’ın uranyumu zenginleştirmesinin tanınması nükleer anlaşmanın en önemli yanıdır

İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, nükleer anlaşmanın en önemli yanının, İran’ın uranyum zenginleştirme hakkının resmiyette tanınması olduğunu söyledi.

Seyyid Abbas Erakçi, dün gece İran televizyonuna verdiği demeçte, İran ve 5+1 grubu ile varılan nükleer anlaşmayla İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin resmen tanındığını belirterek, bu anlaşmanın aynı zamanda İran aleyhindeki yaptırımların kaldırılması için de önemli getirilerinin olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakan yardımcısı, nükleer anlaşmaya göre İran aleyhindeki bütün yaptırımların son bulması gerektiğini hatırlatarak, başta BM Güvenlik Konseyli olmak üzere uluslararası bir anlaşma olan bu nükleer anlaşmanın bütün taraflarca korunması zaruretine vurgu yaptı.

İranlı yetkili, Amerika’nın nükleer anlaşma karşısındaki siyasetlerine de temasla, Amerikan başkanı Trump’ın bir yıldır bu anlaşmayı ortadan kaldırmaya çalıştığını ama başaramadığını söyledi.

Erakçi, Avrupa ve uluslararası toplumun nükleer anlaşmanın yürürlüğüne tam destek verdiklerini belirterek, bu durumun da aslında İran’ın diplomaside de başarılı olduğunu gösterdiğini ve Amerika’yı diplomasi alanında da yenilgiye uğrattığını gösterdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.