HaberlerİranOrtadoğu

Erakçi: KOEP’i başka konularla bağdaştırmak imkansızdır

İran dışişleri bakanı yardımcısı dün İspanya basınından El Pais gazetesine verdiği mülakatta “Eğer dünya güçleri KOEP’i başka meselelerle bağdaştırmaya çalışsalar, bu anlaşma elden gider” şeklinde konuştu.

Dışişleri bakan yardımcısı Abbas Erakçi söz konusu mülakatta, İran ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı-KOEP’teki Avrupa temsilcilerinin bu anlaşmayı ihya etme çalışmaları ve görüşmelerine işaretle Tahran’ın KOEP’te varılan anlaşmadan daha fazla bir şey istemediğini belirtti.

KOEP yürütme komitesi İran başkanı ve dışişleri bakanı siyasi işlerden sorumlu yardımcısı İngiltere, Fransa ve Almanya gibi 3 Avrupa ülkesinin Amerika’nın nükleer anlaşma konusundaki ahde vefasızlığını kabul ettiklerine işaretle, nükleer anlaşmanın korunması için sıranın 3 Avrupa ülkesinde olduğunu söyledi.

Erakçi, Avrupalı tarafların nükleer meselenin haricindeki füze programı gibi konuları anlaşmaya ilhak etmek gibi çalışmaları olursa anlaşmanın elden gideceği ve sorunların çözümünün daha zor olacağını belirtti.

İran mesajının açık olduğunu belirten Erakçi , “öncelik KOEP anlaşmanın işlemesidir, ondan sonra başka konularda konuşabiliriz” dedi.

Erakçi ayrıca terörizm ile mücadele konusunda İran ve Suriye’nin işbirliği konusundaki batılıların endişelerine işaretle, İran güçlerinin Şam’ın yasal hükümetinin talebi üzerine orada bulunduğunu, bunun ise sadece İran’ın güvenliği için değil, tüm diğer bölgeler için yapıldığını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.