AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Erakçi: KOEP’in korunmasından daha çok emin olduk

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbad Erakçi, Viyana’da düzenlenen Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ortak komisyonu sonrası yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinin İran’ın isteklerini temin için taahhütlerine değinerek, KOEP’in korunmasından daha çok emin olduklarını söyledi.

Oturum öncesi ambargolarla ilgili çalışma grubunu oluşturup ve sıkı bir şekilde AB’li, Rus ve Çinli uzmanlarla görüşmeler yaptıklarını ifade eden Erakçi, 3 saatlik Ortak Komisyon toplantısında tüm üyelerin birlik içinde KOEP’ten kaynaklanan taahhütlerini yerine getireceklerini ilan ettiklerini belirtti.

Erakçi, oturumda üyelerin tamamının İran’ın KOEP çerçevesindeki isteklerinin gerçekleşmesi ve İran ile ekonomik işlerin normalleşmesinin KOEP’in devamı için bir gereklilik olduğunu ilan ettiklerini söyledi.

Erakçi, ‘’KOEP üyeleri İran ile sıkı müzakerelere vurgu yaparak, petrol, bankacılık, yatırım, ticaret, sigortacılık alanlarında İran’ın isteklerini temin için fiili uygulamalar bulmaya çalışıyorlar’’ dedi.

Bugünkü müzakerelerin irade beyanı için iyi bir başlangıç olduğunu ifade eden Erakçi, müzakerelerin gelecek haftalarda tüm düzeylerde devam edeceğini fakat önceliğin uzmanlar düzeyinde olacağını söyledi.

Erakçi, bu aşamalardan sonra İran’ın KOEP’te kalıp kalmayacağına karar vereceğini belirterek, ‘’KOEP’te kalan ülkeler anlaşmanın devamı için İran’ın menfaatlerinin temin edilmesini anlamış durumdalar, gördüğümüz kadarıyla bu ülkeler ciddiler ve oturumda İran ile sıkı görüşmeler yönünde iradelerini göstermişlerdir’’ dedi.

Amano’nun dünkü oturuma katıldığına değinen Erakçi, ‘’Hedef, üyelerin bir kez daha KOEP’e bağlılıklarını ilan etmekti, herkes Ajansın profesyonelce yaptıklarına teşekkür etti ve Amano da yayınlanan 11 raporun tamamında İran’ın KOEP’e bağlılığının vurgulandığını söyledi’’ dedi.

Kapsamlı Ortak Eylem Planı(KOEP) Ortak Komisyonu dün İran’ın isteği ile Viyana’da toplandı.

Komisyona Amerika hariç KOEP’i imzalayan ülkelerin temsilcisi ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) başkanı Yukiya Amano , AB Dış Eylem Servisi Genel Sekreteri Helga Schmidt başkanlığında toplandı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.