HaberlerİranOrtadoğu

Erakçi: Londra’da İran elçiliğine saldıranların mahkemece mahkum edilmesine çalışılıyor

Dışişleri Bakanı Yardımcısı , İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu’yla yaptığı toplantının esnasında İran’ın Londra Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıya ilişkin görüşünü paylaştı.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu’yla yaptığı toplantının esnasında İran’ın Londra Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıya ilişkin görüşünü paylaşan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, “Bu konuda İngiltere hükümetinin ikişer alanda görevini yerine getirmediğini düşündüğümüzden dolayı konuyu takibe almaktayız; bir taraftan gerekli işlemleri yapıp olayı önlemesi açısından öte yandan da saldırıyı bitirme konusundaki gecikmesinden dolayı; hızlı bir şekilde bitirilmesi gereken bir vakıa, 2 saatten fazla sürdü” ifadelerinde bulundu.

Erakçi sözlerine şunları da ekledi: Bu konuyla saldırganların cezalandırılması meselesini İngiltere hükümetiyle takip etmekteyiz. İngiliz taraf olup bitenlerden dolayı üzgünlüğünü bildirip özür dilemiştir.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı ilaveten, “İngiltere hükümeti, İran Büyükelçiliği’nin güvenliğini artırma konusundaki taahhütlerine uymak üzere. Saldırganların mahkeme süreci ise yürütülüyor” diye konuştu.

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset komisyonu Başkanı Alaaddin Brucerdi de Londra’da İran elçiliğine yönelik yapılan saldırıya temasla, İngiltere hükümetinin bu konuda görevini yapmadığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.