AfrikaHaberler

Erakçi: Mısır olayları hakkında yorum yapmak çok da kolay değil

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü, Mısır’a egemen siyasi atmosferin, müphem ve tozlu olduğunu ve şimdilik kesin bir yorum yapmanın kolay olmadığını söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Abbas Erakçi, Mısır’ın son gelişmelerine ve Mursi’nin ordunun müdahalesiyle görevinden azledilmesine temasla, askeri güçlerin siyasete karışması ve halk seçimiyle iktidara gelen yönetimleri görevden almasının tasvip olunacak bir girişim olmadığını söyledi.

Cadde demokrasisinin uygun bir demokrasi olmadığını belirten Erakçi, eğer her gün caddelerde cumhurbaşkanları değişecek olursa bu hiçbir demokrasiye uygun olmaz ve meselenin bir boyutunun sorunlu olduğunu göstermektedir” dedi.

İran İslam Cumhuriyetinin, Mısır gelişmelerini çok ciddiyetle takib ettiğini, Mısır olaylarının birkaç boyutunun bulunduğunu ve yabancıların bu ülkeye müdahalesinin bu boyutlarda biri olduğunu belirten İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü, “İran İslam Cumhuriyeti Mısır halkının meşru taleplerinin karşılanmasında ısrar ediyor ve bunun yasal yollarla yapılmasına inanıyor. Halkın oyuyla iktidara gelmiş yönetimlere saygı gösterilmesi ve halkın taleplerinin anayasada belirtilmiş yasal yollarla takib edilmesi gerekir” dedi.

Erakçi, Mısır’ın Arap dünyası bayraktarı olduğunu, İslami uyanışta önemli bir rol ifa ettiğini ve İslam dünyası içinde İran açısından önemli bir rolünün bulunduğunu bildirdi

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.