HaberlerİranOrtadoğu

Erakçi: Netanyahu’nun nümayişi çocukça ve maskaralık

İran dışişleri bakanı yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, terör rejimi İsrail başbakanı Netanyahu’nun İran aleyhindeki yeni gülünç ve maskaraya dayalı tiyatrosuna gösterdiği tepkide ‘Bu çocukça ve maskara bir tiyatrodur’ dedi.

Netanyahu, İran aleyhinde yeni bir propagandasında, kameralar karşısında bazı resim, CD ve kağıtlar göstererek İran’ın nükleer silah yapımı için gizli programının olduğunu iddia etti.

Irkçı İsrail başbakanı Netanyahu, ellerinde bulunan yüzlerce nükleer başlıklı silaha temas etmeksizin, İran’ın nükleer anlaşmanın imzalanmasından sonra nükleer silah yapımına dayalı programını gizli yürüttüğünü ve hızlandırdığını iddia etti.

İRNA’nın haberine göre, Erakçi, terör rejimi başbakanı tarafından gösterilen belgelerin sahte ve yalan olduğunu belirterek, ”Netanyahu’nun bu hareketinin Amerikan başkanı Trump’ın nükleer anlaşma konusunda vereceği kararı etkileme amacıyla yapılmış bir tiyatro olduğunu söyledi.

Netanyahu’nun İran’ın nükleer silah yapmaya çalıştığına dair iddiası, Amerikalıların daha önce İran’da PMD çerçevesinde nükleer faaliyetlerin yapıldığını iddia etmesine dayanıyor ki bu faaliyetler nükleer anlaşmanın ardından tamamen kapanmıştır.

Netanyahu’nun bu iddiası Amerikan dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun ırkçı İsrail’in işgalindeki Filistin topraklarına ziyaretinde yapılıyor ve bu durum da Trump’ın elinin boş olduğunu ve nükleer anlaşmadan çıkmak için de bir bahane peşinde olduğunu gösteriyor.

Netanyahu, 6 yıl önce de BM’de bir resim çizerek İran’ın nükleer bomba yapımında kırmızı çizgiye ulaştığını iddia etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mart 2023 (3) içerik yüklenmiştir.