HaberlerİranOrtadoğu

Erakçi: Nükleer Anlaşma Uyarınca Tüm Yaptırımlar Kalktı

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Erakçi; nükleer anlaşmanın ekonomi önünde kaldırılması gereken tüm engelleri kaldırdığını belirtti.

Petrol, doğalgaz ve petrokimya ürünlerini ihraç edenler toplantısında konuşma yapan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Erakçi; nükleer anlaşma uyarınca kaldırılması gereken engellerin tamamen kaldırıldığını kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmaya karşı çıkma nedenleri hakkında ise Erakçi; en esas nedenlerinden birinin nükleer anlaşmanın ardından İran’ın gücünün artması olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanının Hukuki ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Yardımcısı; Amerikalıların nükleer anlaşmanın ardından İran’ın daha güçlendiğini, İslam İnkılabı zaferinden sonra İran’ın hiçbir zaman böyle bölgesel güce sahip olmadığına inandıklarını ifade etti.

İran’ın Irak, Suriye, Yemen ve Irak Kürt bölgesindeki kazanımlarına dikkat çeken Erakçi; İran’ın bugün nükleer anlaşmanın ardından kendi petrolü ve petrokimya ürünlerini ihraç ettiğini ve tüm dünyanın İran ile iş tuttuğunu, bankacılık yaptırımlarının kalktığını ve İran’ın uçak alabildiğini, ayrıca seçimlerde halkın yüzde 70’den fazlası katılacak şekilde siyasi istikrara sahip olduğunu belirterek, ABD’lileri öfkelendiren şeylerin işte bunlar olduğunu vurguladı.

Nükleer anlaşmayı yırtacağını veya anlaşmadan çekileceğini söyleyen ABD Başkanı’nın şimdiye kadar bunu yapamadığını, Avrupalıların nükleer anlaşmaya bağlı olurken, Rusya ve Çin’in de anlaşmayı desteklediğini ve Güvenlik Konseyi’nin kararlarının da Trump’a engel olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı, nükleer anlaşmayı yok edemediğinden Trump’ın İran’ın anlaşmadan kazanım ve menfaatlerini en düşük seviyeye indirmeye çalıştığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.