İran

Erakçi: Tüm yaptırımlar kaldırılmalı

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı tüm yaptırımların kaldırılması ve bunun doğrulanması gerektiğini bildirdi.

İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Viyana görüşmelerinin detayları hakkında muhabirimize verdiği demeçte, “Yaptırımların tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Bu, Trump döneminde uygulanan yaptırımların yanı sıra Nükleer alandaki bütün yaptırımların kaldırılmasını içermelidir” dedi.

Yaptırımların “tek adımda” tamamen kaldırılması gerektiğini belirten Erakçi, ”Yaptırımların “adım adım” ve “aşama aşama” kaldırılması düşüncesine inanmıyoruz ve yaptırımların kaldırıldığı doğrulanmalıdır.” dedi.

Yaptırımların kaldırılmasını doğrulamak ve ABD yükümlülüklerine uyulmasını sağlamak için hangi mekanizmanın yürürlükte olduğu sorusuna cevap olarak Erakçi, “Önemli görevlerimizden biri kaldırılması gereken yaptırımları listelemektir. Viyana Çalışma Grubu işe başladı ve bu listelemeyi yapmaya devam edecek.” dedi.

Erakçi açıklamasında şöyle dedi: “Örneğin petrol ambargosu kalkarsa, bu kağıt üzerinde bir anlam ifade etmez. Bunun için petrol satılmalı zira İran petrolünü satın alan alıcılar sorunsuz almalı ve bu da teyit edilmelidir.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.