HaberlerİranOrtadoğu

Erakçi’den Amerikan dışişleri bakanı’nın iddiasına tepki

İran ve 5+1 grubu arasındaki nükleer müzakerelerde İran heyeti üst düzey üyelerinden Abbas Erakçi, Amerikan dışişleri bakanı John Kerry’inin Cenevre müzakereleriyle ilgili iddialarına tepki göstererek, sözkonusu iddiaları reddetti.

Erakçi Tesnim haber ajansına verdiği demeçte, Cenevre müzakereleriyle ilgili olarak ABD dışişleri bakanının, İran’ın 5+1 grubunun sunduğu anlaşmayı imzalamaktan sakındığı yönündeki iddiasını tekzip ederken, sözkonusu müzakerelerde bulunan bütün herkesin gerçeklerden haberinin olduğunu bildirmekle yetinerek ABD dışişleri bakanının iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Erakçi, nükleer müzakerelerde yer alanların Perşembe ve Cuma günlerindeki gerçekleri gördüklerini, kimlerin sözkonusu oturumlarda anlaşmayı önlediğini gördüklerini söyledi.
Bilindiği gibi İran ve 5+1 grubu arasında geçtiğimiz hafta Cenevre’de nükleer müzakereler olmuş, tarafların anlaşmaya yakın bir sürece girmelerine rağmen anlaşma imzalanmamış ve müzakerelerin 20 kasım tarihinde devam edilmesi kararı çıkmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.