İran

Erakçi’den Nükleer Anlaşma toplantılarıyla ilgili önemli açıklama

İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Nükleer Anlaşma Ortak Komisyon Oturumlarında, İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili önemli ilerlemelerin sağlandığını söyledi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, kişi, kurum ve kuruluşların çoğunluğunun adlarının yaptırımlar listesinden çıkarılması konusunda anlaşma sağlandığını bildirirken, bununla ilgili müzakerelerin hala devam ettiğini söyledi.

Erakçi, Ortak Komisyonu’nun dünkü toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “İran’ın petrol ve doğal gazını da içeren, enerji sektörüne yönelik yaptırımlar gibi sübjektif ve sektörel yaptırımlar veya otomobil endüstrisi, mali yaptırımlar, bankacılık ve limanlara yönelik yaptırımların kaldırılması gibi konularda anlaşma sağlanması gerekiyor” dedi.

Erakçi’ye göre, Nükleer meselede ve yaptırımlar konusunda, küçük teknik konuların kaldığını ve onların takip edileceğini ve bunların ayrıntılarının açığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.

İran dışişleri bakan yardımcısı, ayrıca şöyle dedi: “Pek çok durumda, ortak yönler var ve bazı durumlarda hala anlaşmazlık noktaları var ve anlaşmazlık noktaları artık daha net.” dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı “Bazı konularda metni yazmaya başladık ve iş çok yavaş yapılıyor çünkü metin üzerindeki çalışma kendi doğruluğunu gerektiriyor ve bazı konuların hala tartışmalı olduğu için çalışmalar yavaş ilerliyor” dedi.

Bu arada İran dışişleri bakan yardımcısının yaptırımların kaldırılması konusunda önemli oranda anlaşmaya varıldığına dair açıklaması terör rejimi İsrailli yetkililerin sert tepkisine neden olduğu ve bununla ilgili Amerikan yönetimine baskı yaptığı bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.