AzerbaycanDünyaHaberler

Erivan-Nahçıvan uçuşu Erivan tarafından doğrulandı

Ermeni Hava Yolları, Bakü-Nahçıvan uçuşunu bu ülke hava sahasından gerçekleştiğini doğruladı.

Erivan’dan muhabirimizin verdiği habere göre, Ermenistan Sivil Havacılık Kurumu  yaptığı açıklamada, şu anda iki ülke için Ermenistan Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin hava sınırlarının kullanımında herhangi bir kısıtlama olmadığını bildirdi.

Ermenistan Havacılık Kurumu, iki ülkenin hava sınırlarından normal uçuşların yapıldığını vurgulayarak, “Kasım 2014’te Azerbaycan Cumhuriyeti, Ermenistan hava sınırının kullanımını tek taraflı olarak yasakladı.” dedi.

Ancak Ermeni Sivil Havacılık Kurumu’na göre, Ermenistan’ın diğer ülkelere uçuşları ve bunun tersi de Azerbaycan Cumhuriyeti’nin hava sınırından gerçekleştiriliyor.

Azerbaycan Cumhuriyeti Azal Havayolları dün, havayollarının Bakü-Nahçıvan-Bakü güzergahında iç hat uçuşları gerçekleştirmek için 6 Ekim Çarşamba günü Ermenistan hava sahasını kullanmaya başladığını duyurdu.

Azerbaycan Havayolları (AZAL) tarafından yapılan açıklamada, Bakü-Nahçıvan iç hat uçuşunu gerçekleştiren uçakların bugünden itibaren Ermenistan hava sahasını kullanmaya başladığı duyuruldu. Bu adımın, Azerbaycan’ın bölgedeki ulaşım iletişimini açmaya yönelik kararlılığını gösterdiği, tüm sınır devletlerinin çıkarlarını karşıladığı belirtildi.

Açıklamada, “Bakü-Nahçıvan uçuşunun rotasının değiştirilmesi, uçuş süresini ve yakıt tüketimini azaltacaktır. Böylece AZAL, bu uçuş sırasında Ermenistan ve İran’dan geçen koridorlar da dahil olmak üzere mevcut tüm hava koridorlarını kullanabilir” ifadeleri kullanıldı. Öte yandan, Bakü-Nahçıvan uçuşu daha önce İran üzerinden yapılıyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.