AsyaHaberler

Ermenistan başbakanı: Azerbaycan Cumhuriyeti ile yeni bir savaş ihtimali yüksek

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ‘Moskova’nın Sesi’ radyosuna yaptığı açıklamada, Azerbaycan Cumhuriyeti’ni, Ermenistan’a karşı düşmanca tavır sergilemekle suçlayarak, iki ülke arasında yeni bir savaş çıkması ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Paşinyan, iki ülke arasındaki Dağlık Karabağ bölgesindeki barışın devam etmesinin Rusya’ya bağlı olduğunu ifade ettiği açıklamasında, sözlerine şöyle açıklık getirdi:

“Sadece Dağlık Karabağ bölgesini kastetmiyorum. Azerbaycan Cumhuriyetinin düşmanca politikasını kastediyorum. Bölgede gerginlik ve savaş ihtimali çok yüksek. Bu sebeple savaşa hazır olmamız gerektiğine işaret ediyorum. Başka bir şey daha söyledim. Biz bütün Ermeniler olarak, Rusya’nın yeni bir şiddet dalgasını önleyecek ve Azerbaycan Cumhuriyetini Dağlık Karabağ’daki faaliyetlerinden vazgeçirecek imkanlara sahip olduğuna inanıyoruz.”

Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanı Zakir Hasanov, geçtiğimiz günlerde Ermenistan’ı Dağlık Karabağ sorununu erken çözme konusunda uyardı.

Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesi arasındaki çatışmalar 1988’de başladı ve 1992’de bir askeri çatışma oldu. o tarihten bu yana iki ülke arasında ihtilaflar çözümlenemezken zaman zaman sınırlarda da çatışmalar yaşanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Nisan 2024 (39) içerik yüklenmiştir.