AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Ermenistan cumhurbaşkanı İran’la ilişkilerin geliştirilmesini istedi

Ermenistan cumhurbaşkanı Armen Sarkissian, İran’ın Ermenistan büyükelçisi Seyyid Kazım Seccadi’yle görüşmesinde, ikili ilişkilerin çeşitli alanlarda geliştirilmesini istedi.

İRNA’nın haberine göre, Armen Sarkissian, sözkonusu görüşmede, İran ve Ermenistan arasında tarihi ve köklü dostça ilişkilerin bulunduğunu belirterek, iki ülkenin başta iktisadi alan olmak üzere potansiyellerin ilişkilerin geliştirilmesi için kullanmaları gerektiğini söyledi.

İran Ermenistan büyükelçisi de, İran ve Ermenistan arasında dostluk ve siyasi ilişkilere temasla, iki ülke liderleri ve yetkililerinin her alanda ikili ilişkilerin geliştirilmesi açısından gerekli iradeye sahip olduklarını söyledi.

Seccadi, ayrıca İran ve Avrupa Birliği arasında son zamanlarda Kazakistan’ın Astana kentinde imzalanan Avrasya İktisadi İşbirliği çerçevesinde tercihli gümrük anlaşmasını iktisadi ilişkilerin geliştirilmesi için bir fırsat olarak niteledi ve bunun aynı zamanda Ermenistan’ın Magri serbest bölgesi ile İran’ın Aras serbest ticaret bölgesini faal hale getirmek için önemli fırsat olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.