AsyaHaberler

Ermenistan’da Rehine Krizi Sona Erdi

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da polis merkezine düzenlenen baskın ve rehine olayı saldırganların gözaltına alınması ile birlikte sona erdi.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da polis merkezine düzenlenen baskın ve rehine olayı saldırganların gözaltına alınması ile birlikte sona erdi. Gözlemciler Erivan’da 15 saat süren rehine olayı yeni şartlarda Ermenistan’ın milli çakırlarına şiddetle zarar verdiğini belirtiyor. Gerçi rehineciler siyasi tutukluların serbest bırakılması ve Cumhurbaşkanı Serj Sarkisiyan ve kabinesinin istifa etmesini istemişti, fakat bu olay Karabağ barış müzakereleri ile de ilgiliydi. Gerçekte Bakü ve Erivan arasında Karabağ münakaşasının çözümü için sürdürülen müzakerelerde bu münakaşanın aşamalı olarak çözümlenmesi üzerinde mutabakat sağlandı. Bu durum Ermeni güçlerin tümü veya büyük bir bölümü bir an önce işgal altındaki Azerbaycan topraklarından çekilmesi anlamına geliyor. Gözlemciler bu anlaşmanın yerine getirilmesi başta Ermenistan olmak üzere münakaşanın her iki tarafında işbaşında olan hükümeti dize getireceğini belirtiyor. Nitekim şu anda Sarkisiyan yönetiminin halk arasında desteği büyük oranda azaldığı ifade ediliyor. Görünen o ki Erivan yönetimi muhalifleri bu fırsatı değerlendirerek ve halkın hoşnutsuzluğundan yararlanarak kendi siyasi amaçlarını gütmeye çalıştı.

Erivan’da rehine olayı bazı silahlı kişilerin bir kaç kamyonlu Ermenistan polis teşkilatı merkezine girerek bu merkezin kontrolünü ele geçirmelerinin ardından başladı. Ermeni eylemciler yeni Ermenistan adlı muhalif hareketin lideri Jerayer Sefiliyan’ın serbest bırakılmasını istiyordu. Sefiliyan geçen 20 Haziran tarihinde Sarkisiyan yönetimini devirme girişimi ve başkentte bazı kamu binalarını ele geçirme çabası ile suçlanarak gözaltına alınmıştı. Sefiliyan ayrıca silahlı bir grup eşliğinde Ermenistan devlet radyo televizyon kurumu binasını da ele geçirmeye çalıştı, fakat başarılı olamadı ve tutuklandı.

Rehineciler Sefiliyan’ın serbest bırakılması ve Cumhurbaşkanı Sarkisiyan ve başında bulunduğu hükümetin istifa etmesi ve iktidarın halka devredilmesi gibi talepleri ileri sürüyordu. Rehineciler ayrıca halktan sokaklara dökülmelerini istedi.

Ermenistan güvenlik güçlerinin belirttiğine göre yeni Ermenistan hareketinin sempatizanları Ermeni medyadan da halkı kışkırtmak mve silahlı bir devrim yapmak için yararlanmaya çalıştı, fakat rehinecilerin gözaltına alınması ile beraber bu olay sona erdi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.