ArabistanGenelHaberlerOrtadoğu

Es-Sabah: Medya Üzerinden Yürütülen Kara Propagandaya Son Verin

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki 39’uncu Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nde konuşan Sabah, anlaşmazlık içindeki ülkeler arasında medya üzerinden yürütülen kara propagandaya son verilmesi çağrısı Yaptı.

Es-Sabah, toplantının önemine dikkati çekerek, ülkesinin KİK’i destekleme ve koruma konusundaki hassasiyetini dile getirdi.

“Bölgemizde yaşanan olaylar ve tehlikeli gelişmelerin farkındayız. Öyle sanıyorum ki karşı karşıya kaldıklarımızın en tehlikelisi, KİK içinde olan anlaşmazlık ve bu anlaşmazlığın devam ediyor oluşudur.” diyen Sabah, KİK ülkelerinin pozisyonlarının birliği ve halklarının çıkarları açısından ciddi bir tehditle yüz yüze bulunduklarını, dünyanın kendilerine sarsıntı geçiren bir oluşum olarak bakmaya başlayacağını söyledi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır ile Katar arasında medya üzerinden gerçekleştirilen kara propagandaya son verme çağrısında bulunan Sabah, bunu Körfezin pozisyonunu bir kılmak, bu birliğin bozulmasını engellemek ve KİK’in geleceği için meçhul bir akıbetten kaçınmak adına istediğini ifade etti.

Kara propagandanın son bulmasının önemine vurgu yapan Sabah, “Kardeşlerim, yaptığım bu davete, icabetin önemi konusunda benimle aynı düşünceye sahip olduğunuza inanıyorum. Bu adım havayı yumuşatacak. Havanın yumuşaması da anlaşmazlık dolayısıyla yaşadıklarımızın yansımalarını kontrol altına alma fırsatlarımızı artıracak.” diye konuştu.

Konuşmasında bölgedeki diğer meselelere de değinen Kuveyt Emiri, “Yemen’de devam eden çatışmalar, hepimiz için doğrudan tehdit teşkil etmektedir. Halihazırda İsveç’te yürütülen siyasi görüşmelerin başarılı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Ülkesinin Suriye için siyasi çözümü desteklediğini yineleyen Sabah, Irak’ta da yeniden imar konusunda başarılı olunmasını diledi.

Sabah, Ortadoğu barış sürecinin yeniden başlaması ve uluslararası kararlar ve Arap barış girişimi temelinde kapsamlı ve sürdürülebilir bir barış anlaşmasına ulaşılmasını istediklerini söyledi.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran 2017’de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri Körfez bölgesinde krize yol açmıştı. Kuveyt ise bu krizde ara bulucu bir rol üstlenmişti.

Başa dön tuşu
Kapalı