HaberlerİranOrtadoğu

Esad, İran’ın nükleer haklarını destekledi

Paris ziyareti öncesi İran İslam Cumhuriyetinin Batı’ya güven duymadığını vurgulayan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad “İran’ın nükleer programının askeri olması için hiçbir neden yok. Barışçıl teknoloji ve zenginleştirme İran’ın hakkıdır” dedi.

Esad ile söyleşi yapan Le Figaro gazetesi “İran’ın, zenginleştirme için Batı’nın planını kabul edeceğini ve askeri zenginleştirme programından vazgeçeceğini düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

Buna karşı Esad şu yanıtı verdi: “İran’ın nükleer programının askeri olması için hiçbir neden yok, hatta bilimsel açıdan da İran’ın uranyum zenginleştirme oranı askeri hedefler için zenginleştirme oranıyla çok farklıdır.. İran NPT üyesidir ve diğer her ülke gibi barışçıl zenginleştirme hakkına sahiptir.”
Batı ülkelerin İran’ın dışında uranyum zenginleştirme planı ile ilgili olarak Esad “bu plan başka bir soruyu gündeme getiriyor. O da uranyum zenginleştirilmesinin yeniden İran’a dönmesi konusunda nasıl bir güvence vereceğidir” dedi.

Esad İran’ın söz konusu zenginleştirme naklini kabul ettiğine göre artık ABD ve Avrupa’nın da uranyumun tamamını bir defada teslim etmesi için İran’ı zorlamaktan vazgeçmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.