AsyaFilistinHaberlerOrtadoğu

Esad: İsrail barış isteminde ciddi değil

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Türkiye’nin arabuluculuğunda İsrail ile görüşmelere başlamak için ülkesinin hazır olduğu mesajını verdi, ancak İsrail’i bu konuda isteksizlikle suçladı.

Esad, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “İsrail ve Suriye arasındaki görüşmelerin, tek tarafla başlayamayacağını” belirtti ve ilerleme sağlamak için diğer tarafın ortada bulunmadığını ifade etti.

Görüşmelerle ilgili Türkiye’nin arabuluculuk rolünü bir kez daha ön plana çıkaran Esad, “Bugün Suriye barış istiyor, ortada Türkiye gibi bir arabulucu var. Türkiye arabuluculuğu başlatmaya hazır. Ortada Fransa ve AB’nin de bu sürece desteği var. Eksik olan, İsrail’in ilerleme sağlamak ve sonuca ulaşmak için bunu istemesi” diye konuştu.

Esad, “Eğer İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ciddiyse heyetini ve uzmanlarını Türkiye’ye gönderebilir, biz de gönderebiliriz, eğer ilgileniyorlarsa görüşmeler olur” dedi.

Suriye Devlet Başkanı, “Türkiye, arabuluculuk rolünü tekrar başlatmaya hazır olduğunu açıkladı. Eğer İsrail ciddiyse bu yönde adım atabilir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.