FilistinHaberlerOrtadoğu

Esir asker Şalit’in kurtulması yeni hükümete bırakıldı

Siyonist kaynaklar, esir asker Gilat Şalit ile ilgili pazarlığın Hamas hareketinin istediği bütün esirlerin serbest bırakılmasını şart koşması yüzünden son anda başarısızlıkla sonuçlandığını iddia ettiler.

İsrail radyosu konuyla ilgili olarak bugün (17 Mart Salı) verdiği haberde, İsrail ordusunun Hamas’ın bırakılmasını istediği bazı isimlere itiraz ettiğini, ayrıca yine ordunun Batı Yaka’ya gönderilmeleri durumunda İsrail ordusuna karşı askeri çalışmalarına yeniden başlayacakları endişesiyle bırakılacak esirlerden 70’inin Batı Yaka’ya değil de; Gazze, Suriye veya Ürdün’e gönderilmelerini istediğini belirtti.

Radyonun verdiği haberin devamında, süresi bitmiş olan Olmert başkanlığındaki hükümetin bugün, Şalit dosyasıyla ilgili son gelişmeleri görüşmek üzere Kahire’ye giden Yuval Diskin ve Ofer Dekel’in de katılacağı özel bir oturumla toplanmasının beklendiği ifade edildi.

Radyonun iddiasına göre, Kahire’ye giden iki özel temsilci dün gece döndükten sonra Başbakan Olmert ile yaptıkları görüşmede, Hamas’ın tutumunda ısrar etmesi nedeniyle Şalit konusunda yapılan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını ifade ettiler.

Haaretz gazetesi de bugün verdiği haberde, Hamas’ın yeni taleplerde bulunması karşısında iki temsilcinin şok olduklarını yazdı.

Ancak bu konuda bir açıklama yayan Mısırlı yetkililer, Hamas’ın şartlarını değiştirmediğini ve taleplerine yeni maddeler eklemediğini belirterek, iki taraf arasındaki açığın giderek büyüdüğünü ve yakın tarihte bu açığı kapatmanın ise imkansız olduğunu dile getirdiler.

Siyonist gazete Maariv ise, esir asker Gilat Şalit dosyasının Netanyahu’nun kuracağı hükümete havale edildiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.