FilistinHaberlerOrtadoğu

Esir Bazyan âmâ haliyle 25 yıldır zindanda yaşıyor

Filistinli esirler konusunda uzman eski esir Abdunnasır Feravine Kudüs sakinlerinden Alauddin Ahmed El-Bazyan’ın Siyonist zindanlarda geçirdiği ömrün 25 yılı bulduğunu belirterek, Bazyan’ın yirmi dört yıldan beri de gözlerini kaybetmiş bir halde olduğunu ifade etti.

Feravine sözlerini şöyle sürdürdü: “1958 doğumlu olan Bazyan Kudüs’ün en eski esirlerinden yedincisidir. Kudüs’ün Sadiye mahallesinde büyüdü. 1979 yılında işgal askerlerine karşı yaptığı bir operasyonda patlayan bomba nedeniyle yüzünden yara almıştı. Eylem üzerine 20 Nisan 1979 yılında tutuklandı. Âdeti olduğu üzerine işgal güçleri yaralı Filistinliyi tedavi etmeye yanaşmadı. İtiraf karşılığında tedaviyi öneren işgal rejiminin önerisini reddetti ve arkadaşlarına ihanet etmedi. Görme yeteneğinin büyük bir kısmını kaybeden Bazyan, delil yetersizliğinden serbest bırakıldı. Çıktıktan sonra âmâ haliyle askeri bir birlik kurdu. Bu sefer 12 Nisan 1981 yılında ikinci kez tutuklandı ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İşgal rejimiyle yapılan esir takasında 1985 yılında serbest bırakıldı. İşgal güçleri 20 Haziran 1986 yılında üçüncü kez Bazyan’ı tutukladı ve ömür boyu hapse mahkum edildi. Şimdiye kadar zindanlarda geçirdiği yıl sayısı ise 30’u bulmuştur.”
Âmâ olduğu halde işgal rejiminin Bazyan’ı serbest bırakmadığını belirten Feravine, diğer esirler gibi Bazyan’ın da işgal güçlerinin baskı ve işkencelerine maruz kaldığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.