Genel

Esir Ceradat’ın ölümü işgal zindanlarındaki Serçeler dosyasını yeniden açtı

Filistinli esir Arafat Ceradat’ın gözaltına alındıktan altı gün sonra işgal zindanlarında maruz kaldığı ağır işkenceler nedeniyle hayatını kaybetmesi, işgal zindanlarındaki “serçeler” olgusunu yeniden gündeme getirdi.

“Serçeler”, işgal güçlerinin tuzağına düşerek işgal rejimi lehine çalışmaya başlayan ve Filistinli esirlere oynadıkları çeşitli oyunlarla itirafa zorlayan, esirlerden bilgi alan ve onları birtakım yanlış bilgilerle yönlendiren Filistinlilere verilen ad. İşgal güçleri bu kişileri eğitimden geçirerek işgal rejimi lehine çalışmalarını ve esirlerin psikolojik hallerini ve zayıf noktalarını da kullanarak onlardan işgal güçlerinin istediği itirafları almalarını sağlıyor.

Esirler konusunda uzman eski esir Tamir Sebaine, “serçeler”in görevinin esirlerden bilgi almak ve işgal güçlerinin isteği doğrultusunda bazı konularda onlara yanlış bilgiler vermek olduğuna dikkat çekti.

“Serçeler”in işgal güçlerinin zindanlardaki casusları olduğunu ve esirlere kendilerinden biriymiş gibi yaklaştıklarını bildiren Sebaine, serçelerin bazen esiri korkuttuğunu, bazen de ailesini ve çocuklarını gündeme getirerek duygularına hitap ettiğini ve zayıf noktalarını kullandığını, sorgulamanın uzun süreceğini ve inkar etmenin yararsız olduğunu söyleyerek esiri yönlendirdiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.