FilistinHaberlerOrtadoğu

Esir değişimi çabaları halen sürüyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Lübnan temsilcisi Usame Hamdan, esir değişimiyle ilgili anlaşmanın tamamlanması için esir Siyonist asker Gilat Şalit’in Mısır’a götürüldüğüne dair çıkan haberlerin doğru olmadığını belirtti.

Hamdan, bugün (03 Aralık Perşembe) El-Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada bu haberlerin doğru olmadığını, bu tür yalan haberlerle süren görüşmelerde Hamas’a baskı yapmanın ve esirlerin moralini bozmanın hedeflendiğini söyledi.

Hamas’ın Lübnan temsilcisi Hamdan devamla şunları ifade etti: “Arabulucu durumunda olan Almanya’nın vasıtasıyla görüşmeler devam ediyor. Hamas daha önce verdiği listeyi kabul ettirmek; hasta, yaşlı, kadın ve çocuklara ek olarak bin esirin serbest bırakılmasını sağlamak için çabalarını sürdürüyor. Ayrıntılı bilgi vermek için zaman henüz gelmedi.”

Hamas’ın esirlerle ilgili anlaşmayı imzalamak üzere Mısır’a giden Zehhar ve Ca’beri’yle birlikte Şalit’i de Kahire’ye gönderdiğine dair haberler basına sızmıştı.

Diğer taraftan bugün konuya ilişkin bir demeç veren Halk Direniş Komiteleri sözcüsü Ebu Mücahid de Şalit’in Mısır’a götürüldüğüne dair çıkan haberlerin asılsız olduğunu, işgal yönetiminin bu haberlerle direnişin nabzını ölçmeye ve tavrını öğrenmeye çalıştığını belirterek, “Esirlerle ilgili bir anlaşmaya varılmadı ki, bu anlaşma şimdi uygulamaya konulsun” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.