FilistinHaberlerOrtadoğu

Esir değişimi görüşmeleri anlamını yitirmiştir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi Mahmud Zehhar, Hamas hareketiyle işgal yönetimi arasındaki esir değişimi konusundaki dolaylı görüşmelerde arabuluculuk yapan devletlerin işgal yönetiminin tutumundan rahatsız olduklarını belirterek, bu yönetimin inadı ve daha önceki çabaları sekteye uğratması nedeniyle esir değişimiyle ilgili görüşmelerin artık bir anlam ifade etmediğini söyledi.

Batı Yaka’daki Filistinli vekillerin Ramallah yönetimi tarafından meclis çalışmalarının engellenmesi üzerine bugün (01 Mart Pazartesi) Gazze’de yapılan eyleme katılan Zehhar şöyle konuştu: “Hiçbir şahıs veya devlet aylarca veya yıllarca arabuluculuk yaptıktan sonra bir tarafın gelip yapılan tüm çalışmaları sıfırlamasına veya yeni şartlar dayatmasına rıza göstermez.”

Siyonist işgal yönetiminin, kendisiyle hakkında esir değişimiyle ilgili görüşmeleri sürdüren Hamas heyetinden istifa ettiği konusunda yaydığı haberlerin doğru olmadığını belirten Zehhar, esir değişiminin gerçekleşmemesinden tamamıyla işgal yönetiminin sorumlu olduğunu ifade etti.

Ramallah yönetimiyle Fetih’in Filistin Meclisi’nin toplanmasını engellemesine de değinen Zehhar bu konuda da şunları söyledi: “Filistin halkının işgale karşı direnişi Fetih’i hiçbir zaman ilgilendirmedi. Fetih Meclisin çalışmalarını engellemekle aslında Filistin halkının işgalcilere ‘Kudüs’ün Yahudileştirilmesine ve mukaddes mekânların kirletilmesine hayır’ mesajı vermesini engelledi. Fetih her geçen gün halkın gözünden biraz daha düşüyor. O her zaman kendini Filistin davasının üstünde tutmuştur ve tutmaya da devam ediyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.