FilistinHaberlerOrtadoğu

Esir değişimi görüşmelerine devam etmeye hazırız

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi İzzet Er-Reşak varılan anlaşmayı taraflara kabul ettirecek nezih bir arabulucunun olması durumunda esir takası ile ilgili olarak yapılan görüşmeleri kaldığı yerden başlatmaya hazır olduklarını ifade etti.

Er-Reşak bugün (03 Temmuz Cumartesi) yaptığı basın açıklamasında, esir takasının başarısız kalmasından varılan anlaşma maddelerine bağlı kalmayan işgal rejiminin sorumlu olduğunu söyledi.

Hamas lideri “Şu ana kadar bu dosyayı harekete geçirecek bir gelişme olmadı. Hamas’a yapılan belli bir teklif de yok. Ayrıca arabuluculuk yapan Almanya da Netanyahu’nun geri adım atması nedeniyle görevi bıraktı” dedi.

Er-Reşak daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Hamas olarak esir takası anlaşmasının imzalanmamasından politik hesaplar nedeniyle anlaşma maddelerine bağlı kalmayan Siyonist Başbakan Netanyahu ile hükümetini sorumlu tutuyoruz. Netanyahu’nun topun şu anda Hamas’ın kalesinde olduğunu söylemesi ise bu konudaki başarısızlığını örtme girişiminden başka bir şey değildir.”

Esir takası anlaşmasının tamamıyla insani olduğunu belirten Er-Reşak şöyle dedi: “Bu konuda manevra yapmaya ve esirlerin duygularıyla oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Sonra böyle bir anlaşmanın imzalanması öncelikle her iki tarafın da yararınadır. Hamas’ın talepleri gayet makul ve mümkündür. İşgal rejimi bunları çok rahat bir şekilde yerine getirebilir. Hamas imkânsız olan bir şeyi talep etmiyor. İşgal mahkemelerinin verdiği haksız kararlar göz önünde bulunduruldurulursa bu taleplerin gayet makul olduğu görülecektir”.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.