FilistinHaberlerOrtadoğu

Esir değişimi görüşmelerine hazırız

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Dr. Salah El-Berdevil, esir değişimiyle ilgili yeni öneriler olduğu yönünde kendilerine henüz bir bilgi ulaşmadığını söyledi.

El-Berdevil, esir değişimiyle ilgili herhangi bir yeni öneri gelirse bu öneriyi önümüzdeki günlerde konuyla ilgili dolaylı müzakerelerin yeniden başlaması için ciddi şekilde inceleyeceklerini bildirdi.

Salah El-Berdevil, dün akşam (1 Temmuz Perşembe) verdiği demeçte şöyle dedi: “Alman aracı vasıtasıyla esirlerin serbest bırakılması konusunda bazı noktalarda anlaşmaya varmıştık. Fakat Netanyahu son anda geri adım attı. Şu anda şayet yeni öneriler varsa bunları ciddi olarak incelemeye hazırız. Esir değişimi görüşmelerinin Netanyahu geri adım atmadan önce ulaştığı noktadan yeniden başlaması için çalışacağız.”

Esir değişimi için dolaylı müzakerelere kaldığı yerden başlamaya hazır olduklarını belirterek, Netanyahu’nun ön şart koşma veya kimlerin serbest bırakılacağı konusunda ölçü belirleme hakkı olmadığını söyledi.

El-Berdevil, Siyonist başbakan Benyamin Netanyahu’nun Filistinli esirler için kullandığı ifadeleri de reddettiklerini ifade ederek, “Onlar özgürlük yolunda esir düştüler ve kahramandırlar. Onların katiller olarak nitelendirilmesini reddediyoruz” dedi.

Hamas lideri, “Serbest bırakılacak esirlerin sayısı değil niteliği önemli. O esirler bizim başımızın tacı. Onların özgürlüğü için her şeyi yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.