FilistinHaberlerOrtadoğu

Esir değişimi HAMAS için bir zafer olur

Siyonist işgal devleti İç İstihbarat Servisi (Şin-Bet) Başkanı Yuval Diskin, olası bir esir değişimi anlaşmasının Filistinlilerin gözünde Hamas için zafer, Abbas için de bir tokat kabul edileceğini ancak böyle bir anlaşmanın Abbas’ı makamında etmeyeceğini belirtti.

Çeşitli hususları görüşmek üzere şu anda Kudüs’te bulunan işgal devleti büyükelçileriyle yaptığı kapalı toplantıda konuşan Diskin, konuyu Filistin konusuna ve Abbas’tan sonraki aşamaya getirerek şöyle dedi: “Mahmut Abbas’tan sonra Filistin başkanlık koltuğu için üç aday var. Bunlar Selam Feyyad, Ahmet Kuray ve Ebu Mahir Guneym’dir.”

Yuval Diskin’in bu açıklamaları, basın yayın organlarının işgal yönetimi ile Hamas arasında esir değişimiyle ilgili görüşmelerin sona doğru geldiğini ve birkaç gün veya hafta içinde bu konuda önemli bir gelişmelerin olacağını yazmalarından sonra yapması ve böyle bir anlaşmanın Filistin’de yaratacağı etkiye ilişkin kanaatini ifade etmesi önemli bulunuyor.

İşgal yönetiminin, Hamas’ın serbest bırakılmasını istediği esirlerden bazılarını serbest bırakmaya yanaşmaması veya serbest bırakılmaları durumunda bu kişilerin sürgün edilmesi isteği; son aşamasına gelen anlaşmayı düğümlüyor. Geri adım atmayan Hamas ise taleplerinin tamamen kabul edilmesini şart koşuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.