FilistinHaberlerOrtadoğu

Esir değişimi pazarlıkları sürüyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Usame Hamdan esir değişimi konusundaki pazarlıkların halen devam ettiğini söyleyerek, yapılan işin kolay olmadığına dikkat çekti.

Hamdan yaptığı açıklamada, Siyonist işgal devletinin kabul edilemeyecek bir esir değişimi anlaşmasını dayatmaya kalkıştığını fakat başarısız olduğunu söyledi.

Uzun süredir esir değişiminin gerçekleşmesini bekleyen esir yakınlarının duygularını anladığını ifade eden Hamas lideri, yürütülen pazarlığın kolay bir iş olmadığını hatırlatarak, “Hamas, Filistin halkının razı olacağı onurlu bir esir değişimi gerçekleştirmek istiyor” dedi.

Halit Meşal başkanlığındaki Hamas heyetinin Arap ve İslam ülkelerine yaptığı resmi gezileri de değerlendiren Hamdan, bu ziyaretlerin üç amacının olduğunu ve birinci amacın bölgedeki son gelişmeleri ele almak, ikinci amacın çeşitli konularda ve özellikle ulusal uzlaşı konusunda Hamas’ın görüşünü açıklamak ve üçüncü amacın ise işgale ve ambargoya karşı Filistin halkına Arap ve İslam ülkelerinin desteğini sağlamak olduğunu kaydetti.

Bir takım kimselerin Hamas’a yönelttiği asılsız suçlamaların harekete zarar vermediğini ifade eden Hamdan, Hamas’ın bu tür suçlamalara cevap vermek ve kendini temize çıkarmak zorunda olmadığını belirtti.

Hamas Hareketi Lübnan Temsilcisi Usame Hamdan, birkaç gün önce Mısır sınırında yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Mısırlı askerin şehit olmasına üzüldük. Onun da Allah katında Filistinli şehitlerden sayılmasını dileriz” şeklinde konuştu.

Heniyye Hükümeti İçişleri Bakanlığı’nın olaylarla ilgili soruşturma başlattığını söyleyen Hamdan, olayların daha fazla büyütülmemesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.