FilistinHaberlerOrtadoğu

Esir değişimi şartlarımız değişmeyecektir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, işgal rejimini direniş gruplarını tutumlarında istikrarsızlığa sürüklemek ve esir değişimiyle ilgili anlaşmayı sabote etmekle suçlayarak, Kassam’ın esir değişimiyle ilgili şartlarının değişmeyeceğini ifade etti.

Kassam sözcüsü Ebu Ubeyde dün (07 Mart Pazar) yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti: “Terör devleti direniş gruplarının taleplerini reddederek esir değişimini engellemeye çalışıyor. Esir değişimi görüşmelerinin her aşamasında inadını sürdüren işgal devleti, bazen kimi esirlerin ismine itiraz ederek, bazen serbest bırakacağı esirlerden bazılarını sürgün etmek istediğini belirterek bu süreci hep tıkamıştır.”

Kendilerinin daha önce duyurdukları şartlara bağlı olduklarını ve bu şartlardan taviz vermeyeceklerini söyleyen Ebu Ubeyde, “İlk günden beri ifade ettiğimiz şartlar adil ve son şartlardır. Bunlar pazarlık konusu olamaz. Çünkü bunlar işgal zindanlarında esaret hayatı yaşayan binlerce Filistinli esirin hayatıyla ilgilidir. Düşman bu anlaşmanın başarı kazanmasını istiyorsa o zaman direnişin şartlarını kabul etsin. Zaten önünde bundan başka bir seçeneği de yoktur” dedi.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri operasyonlara son verdiği iddialarına da değinen Kassam sözcüsü Ebu Ubeyde şöyle devam etti: “2006 yılında yapılan seçimlerin ardından da buna benzer yorumlar yapılmıştı. Seçimlerden sonra işgal askerlerine bir tek kurşun sıkmayacağımız iddia edilmişti. Fakat hepiniz seçimlerden sonraki gelişmeleri gördünüz. Bu tür yorum ve değerlendirmelerle Filistin direnişi konusunda kafa karışıklığı yaratılmak isteniyorsa, bunun mazide kalmış eski bir oyun olduğunun bilinmesi gerekiyor. Buna cevap vermek bile gerekmez. Düşmanla savaş uzun solukludur. Önümüzdeki günler askeri operasyonları ve direnişi bırakmadığımızı gösterecektir.”

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.