FilistinHaberlerOrtadoğu

Esir değişimi siyonistlerin inadı yüzünden sonlanmıyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Hamas’ın esir Siyonist asker Şalit konusunda görüşmeleri sürdürdüğünü ancak Siyonistlerin inadı yüzünden bir sonuca varılamadığını belirterek, zindanlardaki Filistinli esirler konusunda Hamas’ın kararlı tutumunu aynen devam ettirdiğini söyledi.

Halid Meşal, dün (08 Aralık Salı) Yemen’in başkenti San’a’da yaptığı basın toplantısında, Hamas hareketinin işgale karşı durmayı sağlayacak Filistin birliği için iç barışı tesis etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Yemenle ilişkilere de değinen Meşal şöyle dedi: “İki ülke ve iki halk arasındaki sağlam ilişkiler nedeniyle başta Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih olmak üzere Yemenli yetkililerle zaman zaman Filistin ile ilgili meseleleri birlikte ele alır ve istişare ederiz. Bu ziyaretimizde de Sayın Ali Abdullah Salih’e Filistin sahasındaki son gelişmelerle, ırkçı Siyonist hükümetin Gazze, Batı Yaka ve Kudüs halkına karşı sürdürdüğü barbarlık hakkında bilgi verdik.”

Bu ziyaretinde Tahran’dan Yemen’e bir mesaj getirip getirmediğiyle ilgili bir soru sorulması üzerine Meşal, “Arabulucu değiliz. Kimse bize böyle bir şeyi de tevdi etmedi. Yemen’de olup bitenler Yemen’in iç meselesidir. Yemen’in sürekli güven ve huzur içinde yaşamasını umut ediyoruz. Filistin davasına karşı tarihi bir tavra sahip olan Yemen’in arzu ettiğimiz şekilde yoluna devam edeceğine inanıyoruz. Yemen’in güçlü olması bizim güçlü olmamız demektir. Biz onun içişlerine karışmak istemeyiz. Fakat Yemen’e yapabileceğimiz bir hizmet varsa onu da yapmaya hazırız” şeklinde cevap verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.