FilistinHaberlerOrtadoğu

Esirler Hukuk Kongresi, korsan İsrail’e yasal kovuşturma programını üstlendi

Ürdün’ün başkenti Amman’da çalışmalarını yürüten ve esirlerin hukukî meseleleriyle ilgilenen Esirlerin ve Tutukluların Uluslararası Alanda Savunulması İçin Hukuk Kongresi çalışmalarını bugün (17 Eylül Perşembe) tamamladı.

Çalışmalarını iki gündür sürdürmekte olan kongrenin üyeleri özgürlüğe kavuşturulan esirler ve Filistin Avukatlar Sendikası, Ürdün Avukatlar Sendikası, hukuk alanında faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları ve muhtelif insan hakları kurumları üyeleri arasından seçilmişti.

Kongrenin, Filistin Özerk Yönetimi’ne bağlı Esirler ve Özgürleştirilenler İşleri Komitesi başkanı İsa Karaki’ tarafından okunan sonuç bildirisinde, esirler meselesinin uluslararası hukuk alanına giren bir mesele olduğuna dikkat çekildi.

Kongreye katılanlar da esirler meselesinin uluslararası hukuk alanına taşınması gerektiğine dikkat çekerek bunun için hazırlanan programın kongre tarafından oluşturulan komite tarafından takip edileceği dile getirildi.

Sonuç bildirisinde ayrıca, açlık grevindeki tutsakların hayatlarının kurtarılması için çok acil bir şekilde müdahaleye ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Sonuç bildirisinde BM Genel Kurulu’nun da işgal rejimi zindanlarındaki Filistinli tutsakların durumlarının görüşülmesi için bir toplantı düzenlemesi ve BM gözetiminde esirlerin durumlarını takip için bir komite oluşturması önerildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.