FilistinHaberlerOrtadoğu

Esirlerin farklı gruplardan olması toplum bütünlüğünü önemsediğimizdendir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), esir değişimiyle ilgili bir anlaşmanın en kısa zamanda gerçekleşmesini fazlasıyla istediklerini belirterek, Siyonist esir asker Şalit ile ilgili bir bilginin verilmesine karşılık 20 Filistinli esir bayanın serbest bırakılmasının cüzi bir anlaşma olduğunu ve bu anlaşmanın bütün Filistinli grupları kapsadığını ifade etti. Hamas hareketi ayrıca, esirlerin Filistin halkının bütün katmanlarından seçilmesinin de Hamas’ın esirler konusuna örgütsel bir gözle bakmadığını, tersine ulusal bir gözle baktığını açık ve net bir şekilde ortaya koyduğunu da belirti.

İslamî Direniş Hareketi sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri bugün (30 Eylül Çarşamba) öğleden sonra yaptığı açıklamada ayrıca şunları ifade etti: “Esirlerin hem Filistin halkının değişik gruplarından, hem de Filistin coğrafyasının değişik bölgelerinden olması, Hamas hareketinin toprak ve toplum bütünlüğünü önemsediğini, siyasi görüşlere sahip olmayı ve değişik coğrafyalarda yaşamayı esas almadığını da ortaya koyuyor.”

Hamas sözcüsü Ebu Zuhri yaptığı açıklamanın devamında “Serbest bırakılanların sadece bayanlardan olması, Hamas hareketinin bu kesime verdiği önemi gösteriyor” dedi.

Hamas hareketinin başta Kassam Tugayları olmak üzere Filistin direniş gruplarının gerçekleştirdiği bu anlaşmayı büyük bir kazanım olarak gördüğünü belirten Ebu Zuhri şöyle devam etti: “Bu sevinçli olay nedeniyle esirleri, esir ailelerini, Filistin halkını ve İslam ümmetini tebrik ediyoruz. Siyonist işgal zindanlarında bulunan diğer esirler de serbest kalmadıkça rahat etmeyeceğimize dair halkımıza söz veriyoruz.”

Ebu Zuhri devamla Hamas’tan bir heyetin Gazze’deki Kızılhaç Örgütü yetkilileriyle görüşerek, serbest bırakılacak esir bayanların listesini teslim ettiğini belirterek, listede şu isimlerin yer aldığını ifade etti:

Esirin adı Şehri

1. Cihad Ebu Türkî el-Halil

2. Samud Halil Abdullah Nablus

3. Sina Salah Beytlaham

4. Heyyam Yusuf el-Bayid Ramallah

5. Leyla Muhammed el-Buhari Nablus

6. Necva Abdülgani Tulkerem

7. Şirin Muhammed Hasan Beytlaham

8. Linan Yusuf Ebu Galme Nablus

9. Kifah Ömer Muhammed İfane Nablus

10. Nefyin Halil Dakka Beytlaham

11. Berae Melki Ramallah

12. Meymune Cibrin Beytlaham

13. Rime Ebu Ayşe Nablus

14. Ayât el-Kaysi Nablus

15. Nahid Ferhat Kefer Ayn

16. Zehur Abd Ebu Giyad Hamdan Ramallah

17. Fatima Yunus ez-Zuk Gazze

18. Hibe Esad Halil en-Netişe el-Halil

19. Rucina Riyad Muhammed Cenacire Ramallah

20. Menal Ziyad Sebaine Cenin

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (75) içerik yüklenmiştir.