FilistinHaberlerOrtadoğu

Esirlerin piri Nail Bergusi 33 yıldır siyonist zindanlarda

Esirler Araştırmalar Merkezi, Siyonist zindanlarda bulunan Nail Bergusi Ebu’n-Nur’un Siyonist zindanlardaki ömrünün yarın (04 Nisan Pazar) itibariyle 33 yılına gireceğini ifade etti.

Merkez Müdürü Refet Hamdune’nin verdiği bilgiye göre, Ramallah’ın Kuber kasabasından 1957 doğumlu Nail Bergusi, 04 Nisan 1978 tarihinde tutuklandı ve ömür boyu hapse mahrum edildi. Daha 20 yaşındayken tutuklanan Bergusi zindanlardaki Arap ve Filistinli esirlerin piri sayılıyor.

Bergusi’nin cezaevindeki ulusal hareket liderlerinden biri olduğunu belirten merkez, Bergusi’nin esaret hayatı boyunca hemen hemen bütün zindanları dolaştığını ve güvenlik nedeniyle de uzun zamandır ziyaretlerden mahrum bırakıldığını ifade etti.

Esirlerin piri olan Nail Bergusi’nin kardeşi Henan yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Abim içerde hem anasını hem de babasını kaybetti. Annemiz Hace Ferha, ömrünün sonlarını oğluna kavuşma umuduyla geçiriyordu. Fakat Siyonist işgal rejiminin uygulamaları nedeniyle bu umudu gerçeğe dönüşmedi. Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti”.

Bergusi’nin annesi şair bir kadındı. İşgal rejimine karşı ve esirlerle dayanışmak için yapılan grev, boykot, gösteri ve yürüyüşlerin başında yer alıyordu ve Filistin’deki kadın hareketinin önde gelen liderlerinden sayılıyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.