HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Eski ABD’li yetkili, Suriye’de İran’ın zaferini itiraf etti

ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Colin Powell’in Ofis Müdürü Lorens Wilkerson, el-Meyadin televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’de İran karşısında başarısız olduğunu itiraf etti.

Hem ABD ve hem İsrail’in Esad’ın zafer elde ettiğini itiraf ettiğine dikkat çeken Wilkerson, “Ancak Suudi Arabistan’ın aynı şeyi yapıp yapmadığından emin değil, bu onların sorunudur.” diye konuştu.
Esad’ın galip geldiği ve iktidarda kalacağını ifade eden Powell’in Ofis Müdürü, Rusya Devlet Başkanı ile ABD Başkanı’nın Suriye’ye yeniden istikrarın geri getirilmesinde nasıl katılım yapacaklarını görüşeceklerini ifade etti.
Suriye yönetimini düşürmek isteyenlerin gelecekte İran’a karşı en iyi şekilde hareket edebilme peşinde olduklarını, ancak onların Suriye’de başarısız olduklarını hatırlatan ABD’li eski diplomat, gelinen noktada onların İran üzerine odaklandıklarını söyledi.
Wilkerson, Suudi Arabistan’ın dev malvarlığıyla ABD’nin bölgesel politikasını çizdiğini ve Suudi Veliaht Prensi Bin Selman gibi zengin isimlerin İran’a karşı kampanyayı finanse ettiğini kaydetti.
Suudi koalisyonun Yemen’e karşı savaşı hakkında ise ABD’li eski diplomat, koalisyonun yenileceğini, Suudilerin bu savaşta zafer elde edemeyeceğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.