HaberlerOrtadoğuYemen

Eski CIA ajanı, Haley’in füze iddiasını eleştirdi

ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley, geçen Perşembe günü Yemen Ensarullah Hareketi tarafından Suudi Arabistan başkenti Riyad’ı hedef alan füzenin kalıntılarını göstererek İran’ı küresel tahhütleri çiğnemekle suçladı.

İran’a karşı bölgede istikrarsızlık oluşturma ithamında bulunan Haley, şöyle dedi: Sözü geçen füzeden geride kalan parçalar, İran’ın uluslararası yükümlülüklerine uymaması konusunda inkar edilmeyen bazı kanıtları ortaya koyuyor.

Haley şaşırtıcı bir şekilde Riyad’ı hedef alan füzenin üzerinde Şehid Bakıri Sanayi Grubu’na ait bir markanın da tespit edildiğini bildirdi. ABD’nin BM Temsilcisi tarafından ileri sürülen yalanlar, 48 saat geçmeden gün ışığına çıkartıldı, zira BM Genel Sekreter Sözcüsü Ferhan Hak bu konuya ilişkin bizzat tepki göstererek, “BM Genel Sekreteri 6 ayda bir İran’ın askeri ve füze faaliyetlerini denetleyen 2231 kararıyla ilgili birer rapor sunmaktadır. Sözü geçen füzeye dair düzenlenen rapor ise bu doğrultuda hazırlanıp sunulmuştur ancak bu raporda füzelerin kaynağı ile ilgili herhangi kesin bir kanıta ulaşılmamaktadır” ifadelerinde bulundu.

Eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ajanı Robert David Steele, Nikki Haley’in iddialarıyla ilgili şöyle dedi: Nikki Haley’in bu aptalca girişim vasıtasıyla izlediği amaçlardan birisi dünya kamuoyunu Kudüs’ten İran’a yönlendirmekti. Ancak Haley, küresel gelişmelere yönelik bayağı bilgisizdir ve işlevselliğini yitirip Siyonistlerin etkisi altında olan ABD İstihbarat Teşkilatı’nın aktardığı bilgilere dayanıyor.

Eski CIA ajanı sözlerini şöyle sürdürdü: Şüphesiz Haley, ABD’nin başlattığı kara propaganda projesinin bir parçasıdır. Haley’in yaptığı aslında Collin Powell’in Irak’ın kitle imha silahları konusunda ortaya attığı yalan iddialarına benziyor. Halbuki herkes böyle bir şeyin olmadığını açık şekilde biliyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.