HaberlerLübnanOrtadoğu

Etiyopya uçağından kurtulan olmadı

Lübnan Sağlık Bakanı Muhammed Cevat Halife, bu sabah erken saatlerde Beyrut deniz sularında parçalanan Etiyopyalı uçak kazası alanında yapılan kurtarma çalışmalarında şu ana kadar sağ kurtarılan kimsenin olmadığını ilan etti.

Bakan Halife yaptığı açıklamada mevcut koşullar çerçevesinde bulunan cesetlerin vefat nedenini belirleme amacıyla bir dizi icraatların alındığını ifade ederek, hastanelerin kazazedeler ve ailelerinin hizmetinde olduğuna dikkat çekti.

Tıbbi kaynaklar olay yerinden çıkarılan cesetlerin şişmeleri nedeniyle kimliklerini belirlemenin çok zor olduğunu dolayısıyla DNA testlerinin yapılacağını bildirdi.

Etiyopya Havayollarına ait uçak, Beyrut Uluslararası Havalimanından havalanmasından kısa bir süre sonra Akdeniz’e düştü.

Uçakta aralarında bir Suriyelinin bulunduğu 97 kişi vardı.

Kurtarma ekiplerinin, uçağın enkazını el-Naime sahillerinin karşısında bulmasının ardından, uçakta 90 yolcu ile 7 mürettebatın bulunduğu ortaya çıktı.

Lübnan Başkanı Mişel Süleyman düzenlediği basın toplantısında, uçağa sabotaj düzenlenmiş olabileceği ihtimalini uzak tutarak arama çalışmalarının bir kaç gün süreceğini, olayın nedenlerini araştırmak amacıyla bir soruşturma komitesi kurulduğunu açıkladı.

Uçak kazasından kurtulanları arama çalışmaları, Lübnan Ordu helikopterleri ve gemilerinin yanı sıra Uluslararası Acil Deniz Güçleri UNIFIL ve Uluslararası Kızıl Haç Örgütünün desteği ile başladı.

Boeing tipi uçağın, Uluslararası Beyrut Hava Limanından yağmurlu ve fırtınalı bir havada kalktığı, kalkışından yaklaşık beş dakika sonra radar cihazlarından kaybolduğu bildirildi.

Lübnan Bayındırlık Bakanı düzenlediği basın toplantısında, yolcuların uyruklarını açıklayarak uçakta bir Suriyeli, 54 Lübnanlı, 22 Etiyopyalı bir Iraklı, Lübnan asıllı bir

Kanadalı ve bir Rus, bir Fransız ve Lübnan asıllı iki İngiliz’in bulunduğunu belirtti. Fransız Basın ajansı, Fransa’nın Beyrut Büyükelçisinin eşinin uçak yolcuları arasında olduğunu duyurdu.

Öte yandan Lübnan Ulusal Basın Ajansı, uçak yolcularından 23’ünün cesedinin bulunduğunu açıkladı.

Bu arada Lübnan’da, kurtarma çalışmalarını engelleyen bir fırtına yaşanıyor.

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, dalgıçlardan oluşan bir ekibin uçağın kara kutusunu aradıklarını söyledi.

El-Hariri bugün Beyrut havalimanında düzenlediği basın toplantısında, bütün çabaların şu an kaybolan yolcuların bulunması üzerinde yoğunlaştığına dikkat çekerek fırtınalı havaya rağmen arama çalışmalarının devam ettiğine işaret etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.