AfrikaArabistanHaberlerOrtadoğu

Etiyopya’da Suudi Arabistan protestosu

Etiyopya’daki muhalifler Suudi Arabistan’ın Etiyopyalı kaçak işçilere yönelik saldırılarını protesto için gösteriler düzenledi. Suudi Arabistan polisi bir hafta içinde 3 Etiyopyalı işçiyi öldürmüştü.

Etiyopya’da Suudi Arabistan’a yönelik öfke dinmiyor. Kalabalık bir grup Suudi Arabistan’ın Addis Ababa’daki elçilik binası önünde gösteri düzenledi.

Kaçak işçileri ülkeden çıkarmaya karar veren Suudi Arabistan’da, güvenlik güçleri 3 Etiyopyalı işçiyi öldürmüştü.

Ülkedeki muhalifler tarafından düzenlenen gösteriye polis müdahale etti. En az 100 kişi gözaltına alındı.

Etiyopya hükümetine göre geçen hafta 3 kişi polis müdahalesi sonucu öldürülmüştü. Suudi Arabistan en az 23 bin kaçak işçiyi ülkesine iade etmeye hazırlanıyor.

Muhalif Mavi Parti hareketi üyesi Getaneh Balcha Etiyopya’daki gösteriyle ilgili olarak, “Polis geldi ve bizi dövdü. 100’den fazla kişi polis karakoluna götürüldü” dedi. Yakalananlar arasında partinin başkanı ve başkan yardımcısının da olduğunu söyledi.

Hükümet yetkilileri, protestocuların eylem yapma izinleri olmadıklarını belirtirken gözaltıları doğruladı ancak kaç kişi olduklarını açıklamadı.

Hükümet sözcüsü Shimeles Kemal AFP’ye, “Bu yasadışı bir gösteriydi. İlgili makamlardan izin almadılar. Etiyopya’da Arap karşıtı söylemlerle halkı kışkırtıyorlar. Gösterinin kendi de yasadışıydı bu yüzden polis önlemler aldı ve bazılarını yakaladı” diye konuştu.

Gösteriyi düzenleyen partinin yetkilisi Getaneh ise, Suudi hükümetine “Etiyopya halkının haklarını ihlal etmeyi bırak” mesajı yollamayı amaçladıklarını belirtti.

Göstericiler boykot çağrısı da yaparken Etiyopya’daki Suudi işyerlerinin kapatılması çağrısında bulundular. Etiyopya’dan her yıl çok sayıda kişi iş aramak için Orta Doğu’ya gidiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.