AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Etiyopya’nın Nil nehri üzerinde inşa ettiği barajın arkasında İsrail’in olduğu iddia edildi

Arapça yayın yapan gazeteler, Etiyopya’nın Nil nehri üzerinde inşa ettiği barajın arkasında İsrail’in olduğunu yazdı.

Etiyopya’nın Nil nehri üzerine inşa ettiği Rönesans adlı baraj bölge ülkeleri arasında tartışmalara yol açmaya devam ediyor. Rönesans Barajı, Mısır’la Etiyopya arasında diplomatik krize sebep oldu.

Arap basını, barajın Mısır’a zarar vermek için Etiyopya-İsrail ortak projesi olarak hayata geçirilmek istendiğini yazdı. Londra merkezli El Hayat gazetesinin haberine göre, Mısır, Etiyopya Büyükelçisi’ni çağırarak Etiyopya’nın baraj hakkındaki açıklamalarına dair bilgi istedi. Etiyopya ise barajın Mısır’ın tarım arazilerini ve sularını etkilemeyeceğini ileri sürüyor.

Suudi Arabistan’da yayın yapan Şark’ul-Evsat ise barajın Mısır’da iki milyon dönümlük tarım arazisinin kullanılamaz hale gelmesine yol açacağını ifade etti.

Londra’dan yayın yapan ElKuds El Arabi’ye göre ise Etiyopya’nın barajı İsrail’in ”fitlemesinin” ürünü… Gazete İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman’ın Asvan Barajı’nı bombalayarak Mısır’ı su altında bırakmakla tehdit ettiğini hatırlatarak, İsrail’in Afrika’da beş ülkeye baraj inşa etmek için bir ekip kurduğunu, bunun ise önceki su paylaşım anlaşmalarına aykırı olduğunu belirtti.

Gazete, İsrail firmalarının daha şimdiden baraj yönetimiyle enerji dağıtımı anlaşmaları imzaladığını da yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (28) içerik yüklenmiştir.