HaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

Evo Morales Bolivya’daki ABD Büyükelçiliği’ni kapatmakla tehdit etti

Associated Press Ajansı’nın bildirdiğine göre, Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales ülkesindeki ABD Büyükelçiliği’ni kapatmakla tehdit etti. Morales bu şekildeki bir açıklamayı Bolivya Cumhurbaşkanı’nın uçağı ile ilgili olaydan dolayı 4 Temmuz’da toplanan Güney Amerika Milletler Birliği (UNASUR) üye ülke liderlerinin acil toplantısında yaptı.

Morales konu ile ilgili olarak “Ben partimin liderleri ile görüştüm. Onlar benden önlem almamı istediler. Gerekirse ABD Büyükelçiliği’ni kapatacağım” dedi.

ABD politikasını sürekli olarak eleştiren Evo Morales, birçok defa Amerika’yı onlara karşı düşmanca tutumlarından hatta ona karşı komplo girişiminden dolayı suçlamıştı. Bolivya liderinin Amerika’yı suçlu bulduğu onun uçağı ile ilgili hadiseden sonra ikili ilişkiler önemli ölçüde zora girdi.

Evo Morales’in uçağı 2 Temmuz’da Moskova’daki petrol zirvesinden dönerken bazı Avrupa ülkelerinin ona hava sahasını kapatmasından dolayı Viyana’ya zorunlu iniş gerçekleştirmiş, bu şekildeki bir karar uçakta Edward Snowden’in bulunduğu şeklindeki endişelerden dolayı alınmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.