AfrikaHaberler

Ezher Alimlerinden ümmete Kudüs çağrısı

Ezher’e bağlı İslamî Araştırmalar Merkezi üyesi ve hayır kurumu Şer’iyye Derneği’nin başkanı Dr. Muhammed Muhtar el-Mehdi, Siyonistlerin Mescidi Aksa ve Hz. İbrahim Camisinde namaz kılan Müslümanlara saldırmaları karşısında Arap ve İslam ülkelerinin pasif tavırlarını kınadıklarını belirterek, bu ülkelerin yaptıkları kınamaların sözden öteye geçmediğini ve hiçbir zaman saldırıların boyutunda olmadığını ifade etti.

El-Mehdi sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anki durum çok açık ve nettir. Şu an ümmet zayıf, pasif, Batıya meyilli, kimliğinden de yoksundur. Arap ve İslam ülkelerindeki yöneticiler ise İslam’a mensup olma izzetini yaşamıyor ve dine karşı da gayret göstermiyorlar.”

Dr. El-Mehdi dün (08 Mart Pazartesi) yaptığı açıklamada ayrıca şunları söyledi: “Müslümanlar Batı’nın İslam’a karşı olduğu tezini unuttular. Ve şu anda ona karşı bir düşmanlık da beslemiyorlar. Böyle olunca da hiçbiri Batının Siyonistlerin saldırılarını kınamamasından etkilenmiyor ve bu tavrı yadırgamıyor.”

Olup bitenlere karşı şimdiye kadar bir açıklama yapmayan Ezher yönetimine de ateş püsküren El-Mehdi, “El-Ezher resmi bir dini kurumdur. Dolayısıyla hükümet harekete geçmezse kendisi de geçemez. Bizler “Kudüs tehlikede” şiarını unuttuğumuzda Filistin’i kaybettik. Bizler “Mısır Mısırlılarındır”, “Suud, Suudlarındır” gibi seküler düşünceleri bayraklaştırdığımız için Filistin’i kaybettik” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.