AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Ezher Şeyhi: İşgalcinin Kudüs’e yönelik taşkınlıkları durdurulsun

İslâm âleminin en eski ve köklü ilim kuruluşlarından olan Ezher Üniversitesi’nin Şeyhi Dr. Ahmed et-Tayyib bugün (14 Ağustos Salı) Mekke’de başlayan İslâm Dünyası Dördüncü Olağanüstü Zirvesi’ne yaptığı çağrıda İslâm âleminin liderlerinden Kudüs’ü ve Mescidi Aksa’yı ihmal etmemelerini, siyonist işgalcilerin Kudüs’e yönelik taşkınlıklarının önüne geçmek için müşahhas adımlar atmalarını istedi. Dr. Tayyib bugün yaptığı açıklamada siyonist işgal devletinin açıkça tüm uluslararası anlaşmaları ve hukuku ayaklar altına alan taşkınlıklar yaptığına dikkat çekerek bunun önüne geçilmesi için ortak bir tavır sergilenmemesi durumunda Kudüs’teki İslam mirasının büyük bir tehdit ve tehlikeyle karşı karşıya geleceğini hatırlattı.

Bu arada Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesindeki İslâmî Hareket’in genel başkan yardımcısı ve Mescidi Aksa’nın bekçilerinden sayılan Şeyh Kemal el-Hatib de Mekke Zirvesi’ne yönelttiği çağrısında liderlere Kudüs ve Mescidi Aksa’yla ilgili sorumluluklarını hatırlatarak bu konuda alışık olduğumuz türden kararlar alınmasının ötesinde bir şeyler yapılmasını istedi.

Kemal el-Hatib bu zirvenin manevi iklim yönünden de bir olağanüstü yanı olduğuna, manevi yönden üstünlüğü olan bir zaman ve kutsal bir beldede gerçekleştirildiğine dikkat çekerek böyle bir iklimde kutsal belde Kudüs ve Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa için de müşahhas adımlar atılması, siyonist işgalcilerin bu kutsal mekânları tehdit eden planlarının önüne geçecek bir tavır sergilenmesi gerektiğini hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.