AfrikaHaberler

Ezher Şeyhi: Kudüs olayları cinayettir

Yeni Ezher Şeyhi Ahmed Muhammed Ahmed et-Tayyib, göreve gelişinin ilk gününde yaptığı açıklamada Mescidi Aksa ve Siyonistlerin bu mübarek mekana yönelik saldırılarına değinerek, işgal devletinin Kudüs ve Mescidi Aksa’da sürdürdüğü Yahudileştirme çabalarının suskun kalınmaması gereken cinayetler olduğunu belirtti. Şeyh Ahmed et-Tayyib Müslüman olsun olmasın dünyadaki herkesin işgal altındaki mukaddes mekânlara yönelik yapılan barbarlığa karşı durması ve sesini yükseltmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ezher Şeyhliğine getirilmesi konusunda Müslüman Kardeşler Cemaatinin çekimser kalması konusunda yöneltilen bir soruya cevap vermekten kaçınan Ezher’in yeni şeyhi Ahmed et-Tayyib şöyle konuştu: “Benim Mısır’da faaliyet gösteren Müslüman Kardeşler’e veya başka dini ve siyasi bir akıma karşı düşmanlığım yoktur. Benim tutum ve tavırlarım herkes tarafından zaten biliniyor. Ben sadece dini şiarların siyasi amaçlar için kullanılmaması gerektiğini söylüyorum.”

Filistin konusunda Ezher’in resmi olarak açık ve net bir tavır sergilememesi haklı olarak birçok Müslüman’ın eleştirisine neden oluyordu. Ezher’in başına getirilen yeni Şeyhin görevinin ilk gününde Kudüs ve Mescidi Aksa ile ilgili açıklama yapması olumlu karşılandı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.