AfrikaHaberler

Ezher üniversitesi Angola’ya heyet gönderme çağrısında bulundu

Ezher üniversitesi, İslam’ı yasakladığı iddia edilen Angola’ya iddiaları yerinde incelemek üzere bir heyet gönderilmesi çağrısında bulundu.

Mısır’daki Ezher, başta İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) olmak üzere İslami kuruluşlara, Angola’da İslam’ın yasaklanması konusunu ve orada yaşayan Müslümanların durumunu araştırmak için bir heyet göndermeleri çağrısında bulundu.

Ezher’den yapılan yazılı açıklamada, basında Angola hükümetinin radikal İslamcıları ülkesinde görmek istemediği gerekçesiyle ülkede İslam’ı yasaklaması ve orada yaşayan Müslümanların dini görevlerini yerine getirmesini engellemesi ile ilgili çıkan haberlerden duyulan endişe dile getirildi.

Angola hükümetinden konuya açıklık getirmesi ve tutumunu açık ve net bir şekilde ortaya koyması istenilen açıklamada, söz konusu yasağın din özgürlüğü, en basit insan hakları ve hoşgürü ile birlikte barışçıl bir şekilde yaşama esaslarına ters düştüğü için basında çıkan haberlerin asılsız olmasının temenni edildiği kaydedildi.

Ezher’deki Büyük Alimler Konseyi (Hey’etu Kibari’l-Ulema) üyesi el-Kasabi Zalat da devletler arasındaki ilişkileri ve itiraz şeklini düzenleyen bir sistemin var olması nedeniyle silahlı cihadın mümkün olmadığını ve bu nedenle İslam ülkelerinin diplomatik ve siyasi yollarla cihat ederek Angola’daki Müslümanları savunmalarının dini bir yükümlülük olduğunu söyledi.

Mısır’daki el-Azmiyye Tarikatı Şeyhi Ala Ebul Azaim de basında yer alan haberlerin doğruluğunun teyit edilmesi halinde Angola’nın İslam ülkelerindeki büyükelçilerinin sınır dışı edilmesini talep etti.

Angola yönetimi pazartesi günü, İslam dini ve ritüellerinin yasal olmadığı gerekçesiyle camilerin yeni bir açıklama yapılana kadar kapatılmasına karar vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.