HaberlerHüseyin FadlullahKuzey AmerikaLübnanÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Fadlullah’tan D-8 ve G-8’e tepki

Lübnan Hizbulah’ının manevi lideri Ayetullah Huseyin Fadlullah, dünkü Cuma hutbesinde Başbakan Sinyora’yı kabine üyelerini liyaketsiz kişilerden oluşturmakla suçladı.

Fadlallah, bakanların daha emin ve ehil kişilerden oluşturulmasının mümkün olduğunu ve bu kabinenin ‘milli birlik’i sağlamaya yetmediğini ifade etti.

Hükümetin, halkın menfaatlerini ve vatan topraklarınıen iyi şekilde savunması gerektiğini, ülke için en büyük tehlikenin İsrail’den geleceğinin aşikar olduğunu bu yüzden bu konuda duyarlı olunması beklediklerini söyleyen Hizbullah dini lideri, oluşturulan hükümetten memnun olmadıklarını belirtti.

“G8 ve D8 ülkeleri Dünya sorunlarını çözmek için yeterince çabalamıyor”

Fadlallah, geçtiğimiz günlerde iki önemli zirve yapıldığını, biri Japonya’daki Dünya devlerinin G8 toplantısı ve diğeri Malezya’daki en güçlü müslüman ülkelerden oluşan D8 toplantısı olduğunu ifade etti.

Huseyin Fazlallah, Dünya’daki sorunların kaynağı ve aynı zamanda çözümüne muktedir olanların oluşturduğu G8’in hiçbir sorunu çözmediğini, çözmek için yeterli gayret sarfettiğinin de görülmediğini söyledi.

En güçlü 8 Müslüman ülkeden oluşan D8’in de Müslümanların sorunlarını çözmede yetersiz kaldığını dile getiren Fazlallah, Müslümanları Filistin ve Irak gibi İslam coğrafyasının yaralarıyla ilgilenmeye çağırdı.

Fazlallah, G8 ve D8 ülkelerinin Dünya sorunlarının yüzde 62’sinin kaynağı olduklarını, ama bu sorunların çözümüne yönelik adım atmadıklarını, bu halde sorunlarında 2050 yılına kadar devam edeceğinin görüldüğünü sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (25) içerik yüklenmiştir.