FilistinHaberlerOrtadoğu

Fanatik yahudi işgalciler Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Mescid-i Aksa cemaati ve ilim öğrencileri, fanatik Yahudilerden bir grubun Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskın sırasında Kubbetu’s-Sahra sahanlığına çıkma girişimini yüksek sesle tekbir getirerek ve baskını protesto ederek engelledi.

Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, fanatik Yahudilere baskın sırasında eşlik eden işgal polislerinden biri cemaati ve ilim öğrencilerini gözaltına almakla tehdit etti. Bunun üzerine taraflar arasında sözlü atışma yaşandığı ve fanatik yerleşimcilerden birinin Filistinli bir kadına saldırması üzerine sözlü atışmanın kavgaya dönüşme noktasına kadar geldiği ifade edildi.

Fanatik Yahudi yerleşimciler bu sabah (19 Ocak Pazartesi) küçük gruplar halinde ve işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında El-Mağaribe Kapısı’ndan girerek Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Yahudi yerleşimciler, işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’nın avlusunda çeşitli bölgeleri gezer ve provokatif davranışlar sergilerken, Mescid-i Aksa’nın bekçileri, cemaat ve ilim öğrencileri yerleşimcilerin hareketlerini yakından takip ederek baskına tepki gösterdi.

Bu arada, işgal polisinin her yaştan kadının ve genç erkeklerin kimliklerine çıkışta geri vermek üzere Mescid-i Aksa kapılarından girişte el koyduğu bildirildi. İşgal polisinin bu uygulamaya baskın sırasında Mescid-i Aksa’da protesto eylemine katılanları ve yüksek sesle tekbir getirenleri çıkış sırasında gözaltına almak için başvurduğu ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.