HaberlerLatin Amerika

FARC silahları bırakıyor

Kolombiya hükümeti ve FARC barış sonrası siyasi katılım konusunda anlaşmaya vardı.

Kolombiya’da yarım asırdır devam eden çatışmalara son verme yönünde önemli bir aşama kaydedildi. Hükümet ile FARC, barış sonrası siyasi katılım konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Küba’da devam eden görüşmelerde her iki tarafın garantiler, şartlar ve yeni siyasi partilerin kurulması konularında anlaştığı belirtiliyor. Ancak taraflar arasında hâlâ çözülmeyi bekleyen 4 gündem maddesi var. Bu konularda da anlaşılması halinde, yaklaşık 50 yıldır süren silahlı çatışmaların son bulması umuluyor.

Küba başkenti Havana’da açıklama yapan Kolombiya hükümeti temsilcisi Humberto de la Calle, “yeni bir demokratik açılım” olacağını söyledi ve ekledi: “Bir daha siyaset ve silahlar bir arada olmayacak.”

FARC lideri Ivan Marquez ise atılan adımın “çatışmayı sona erdirmek ve Kolombiya’da gerçek bir demokrasi sağlamak için önemli” olduğunu söyledi.

Barış görüşmelerinde “Toprak reformu, Siyasi katılım, Silahsızlanma, Uyuşturucu kaçakçılığı, Kurbanların hakları ve Barış anlaşmasının uygulanması” başlıkları ele alınıyor. Taraflar toprak reformu konusunda anlaşmaya vardı; ancak insan hakları ihlallerinden ve insanlığa karşı suçlardan sorumlu tutulan bazı FARC üyelerinin siyasete katılıp katılamayacağı henüz belli değil.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.