HaberlerİranOrtadoğu

Fars dili insanlık ve sanat dilidir

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Fars dilini, insanlığın ve sanatın dili oduğunu, insanların arzu, maneviyat ve düşüncelerinin en güzel bir şekilde Fars dili aracılığı ile beyan edilebildiğini söyledi.

Tahran’da düzenlenen Fecr Şiir Festivali’nin kapanışında konuşan Ahmedinejad, insanın kültürün dışında diğer yaratıklardan farkının olmadığını belirterek, “insan yani kültür demektir ve kültür sanatının en güzel cilvesidir” dedi.

Ahmedinejad, Allah’ın insanı, insanca ve sanatkarca yaşaması için yarattığını belirterek, şiirin temelinin sanat olduğuna temasla, insanın şiirde ülkülerini, duygularını, düşüncelerini ve sevgisini çok güzel bir şekilde beyan ettiğini ifade etti.

İran’ın kültür ve sanatın merkezi olduğunu belirten İran cumhurbaşkanı, İran’ın bu özelliğinin yalnızca bugün için değil geçmişten beri geçerli olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, Firdevsi, Hafız Şirazi, Saadi, Hayyam, Mevlana, Pervin İtisami gibi isimleri büyük şahsiyetler olarak nitelerken, “Eğer onlar olmasaydı bugün İran ve İran kültürü adına hiçbir şey kalmazdı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.