HaberlerİranOrtadoğu

Fars körfezi güvenliği bölge ve dünya ülkelerini etkileyen faktördür

İran İslam Cumhuriyeti silahlı kuvvetler genelkurmay başkanlığı yardımcısı Mustafa Selami Fars körfezi bölgesinde güvenlik ve istikrar sağlanmasının sadece bölge ülkeleri değil tüm dünya ülkeleri için etkili olup önem arz ettiğini söyledi.

İran silahlı kuvvetler genelkurmay operasyon birimi yardımcısı Mustafa Selami, yaptığı açıklamasında bölgedeki İslam ülkeleri, özellikle de Fars körfezinin güney kıyısında bulunanların dünyanın hassas ve buhranlı bölgesi sayılan bölgede bulunduklarını söyledi.

Selami, Fars körfezinin dünya enerjisinin önemli bölümünün oradan geçtiği bölge olduğuna değinerek kesinlikle İslam ülkeleri arasındaki birlik ve beraberliğin bu hassas bölgede güvenlik, barış ve istikrarın sağlanmasında etkili olup tüm dünyayı da etkileyeceğini belirtti.

Selami, İran ve Umman dâhil İslam ülkeleri arasında askeri heyetlerin mübadelesini milletler ve hükümetleri yakınlaştıran adım olarak niteledi.

İran silahlı kuvvetler genelkurmay başkanlığının operasyon yardımcısı ayrıca İran’ın bölge ülkeleri arasında adaletli ve dostane ilişkiler kurulmasından yana olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.