Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Fars Körfezi ülkeleri birlikte hareket etmelidir

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei bugün öğleden sonra Umman kralı Sultan Kabus’u ve beraberindeki heyeti kabul ederek, son 30 yıl içinde İran İslam Cumhuriyeti-Umman ilişkilerinin çok güzel bir düzeyde ve kardeşçe olduğunu belirterek,iki ülke arasındaki ortak dini, tarihi ve coğrafi özellikler dikkate alınarak iki ülke arasındaki mevcut ilişki ve işbirliği düzeyinin çok geniş olduğunu belirtti.

Dünyanın en stratejik boğazlarından birinin İran-Umman arasında var olduğunu hatırlatan İslam İnkılabı rehberi, güvenliğin Fars Körfezinin en önemli meselesi olduğunu belirtti ve “Amerika ve öteki müdahaleci güçler tarih boyunca Fars Körfezi bölgesinin huzur ve sükunet içinde olmasına müsaade etmediler. Sürekli olarak güvensizlik ve suizannı bölgeye aşılamaya çalıştılar” dedi.

Ayetullah Hamanei ayrıca Fars Körfezi bölgesi ülkelerinin kendi aralarında işbirliğinde bulunarak bölgenin güvenliğini bizzat kendilerinin temin etmenin yanı sıra birlik ve vahdet için daha fazla ortam oluşturmaları gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın da hazır bulunduğu bu kabulde Umman kralı Sultan Kabus, İran İslam Cumhuriyetini ziyaret etmekten ve İslam İnkılabı rehberiyle görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da derinleştirilmesi ortamının hazır olduğunu ve Tahran temaslarında bu konu etrafında özellikle ekonomik işbirliğinin artırılması konusunu ele aldıklarını söyledi.

Bölge güvenliğinin önemi hususunda Ayetullah Hamanei’nin ifadelerine temas eden Sultan Kabus, bölgenin genel çıkarları dikkate alınarak ve ilişkiler genişletilerek bölgede kalıcı güvenlik için gerekli ortamın hazırlanması zaruretini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (23) içerik yüklenmiştir.