Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Fars Körfezi ülkeleri daha iyi konumda olmalıdır

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney, Kuveyt Başbakanını kabulünde yaptığı konuşmada, Fars Körfezi bölgesindeki zengin doğal kaynaklara değinerek “Bu bölgedeki ülkelerin bilimsel ilerlemeler ve dünya politikasındaki etkinlik açısından çok daha iyi konumda olmaları lazım” dedi.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney, bugün, Kuveyt Başbakanı Şeyh Nasır El-Muhammed El-Ahmed El-Sabah ve yanında bulunan heyeti kabulünde yaptığı konuşmada “İslam ülkeleri ve özellikle de Fars Körfezi bölgesindeki ülkelerin birbirleriyle işbirliği ve irtibatlarını eskisinden çok daha fazla arttırmaları gerekiyor” diye vurguladı.

İmam Ali Hamaney daha sonra Fars Körfezi bölgesindeki zengin doğal kaynaklara değinerek “Bu ülkelerin sahip oldukları muazzam doğal zenginlikleri dikkate alınarak, maddi ve bilimsel ilerlemeler ve dünya politikasındaki etkinlik açısından çok daha iyi bir konumda olmaları gerektiğine inanıyoruz. Tabi bu da, bölge ülkelerinin birbiriyle daha fazla işbirliği halinde olmaları sayesinde gerçekleşebilir” diye vurguladı.

Böyle bir işbirliğin haliyle düşmanları olacağı ve buna göre bölge ülkelerinin her zaman düşmanların isteklerinin tersine ve kendi bölgesel menfaatlerinin lehine bir karar almaları gerektiğinin da altını çizen İmam Ali Hamaney ayrıca “Hikmet ve mantık icabı insanların kendi dostlarını tanıması, onlarla işbirliğinde bulunması gerekiyor. İslam ülkelerinin ve özellikle de birbiriyle komşu olan ülkelerin böyle bir işbirliğinden kaçınmaları, tedbir ve akılcılık çerçevesinin dışında bir tavır olur” dedi.

Cumhurbaşkanlığı birinci yardımcısı Rahimi’nin de bulunduğu bu ziyarette Kuveyt Başbakanı Şeyh Nasır El-Muhammed El-Ahmed El-Sabah da yaptığı konuşmada, İmam Ali Hamaney’i ziyaret etmekten duyduğu memnuniyetini ifade ederken, İran-Kuveyt ilişkilerinin çok uzun bir geçmişe, dini, tarihi ve kültürel derin köklere sahip olduğuna değinerek “İran İslam Cumhuriyeti, Kuveyt halkına yönelik dostluk ve kardeşliğini, sıkıntılı günlerimizde ve Saddam Hüseyin’in Kuveyt’e saldırdığı günlerde göstermiştir. Buna göre biz de, daima İran’ı dost ve kardeş ülke olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Kuveyt Başbakanı daha sonra, İran’a yaptığı bu ziyaretinde kendisine eşlik eden Kuveytli heyetin karışımına değinerek “Kuveyt hükümeti, İran’la bütün alanlarda ilişkilerini geliştirmekte ve İranlı uzmanların tecrübelerinden yararlanmakta kararlı” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.